Kapat

InSight, Mars`tan İlk Net Fotoğrafı Gönderdi!

Anasayfa
Uzay Bilimi InSight, Mars`tan İlk Net Fotoğrafı Gönderdi!
InSight, Mars`tan İlk Net Fotoğrafı Gönderdi!

29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarını yürütmesi için kurulan NASA`nın yaklaşık 6 ay önce gönderdiği InSight aracı, Kızıl Gezegene iniş yaptı. Keşif aracı, Mars`ın ilk net fotoğrafını NASA`ya gönderdi.

NASA tarafından 2016 yılında 828.8 milyon dolar maliyet ile üretilen InSight, 5 Mayıs 2018 tarihinde Mars`a doğru yola çıktı. 6 Ay süren yolculuğunun ardından zorlu aşamaları geride bırakarak başarıyla inişini gerçekleştirdi. İlk fotoğrafı iniş sonrasında gönderen keşif aracı, yakaladığı ilk fırsatta en net Mars fotoğrafını gönderdi.

26 Kasım gecesi TSİ 23:00 sularında Kızıl Gezegen`e ulaşmayı başaran InSight, 7 dakika süren zorlu bir sürecin ardından sağ salim Mars`a inmeyi başardı. İlk fotoğrafı net olarak gönderemeyen keşif aracı, sonrasında Mars`ın en net fotoğrafını Dünya`ya ulaştırdı.

Yapılacak test ve kontrollerin ardından görevine başlayacak olan InSight, Mars yüzeyinde bulunan Elysium Planttia’da iki yıl boyunca sabit bir şekilde araştırmalar yapıp Dünya`ya iletecek. Umarız bu keşif aracı, Mars ile ilgili tüm detayları öğrenmemize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir