Kapat

InSight, Mars`tan Yeni Fotoğraflar Gönderdi!

Anasayfa
Uzay Bilimi InSight, Mars`tan Yeni Fotoğraflar Gönderdi!
InSight, Mars`tan Yeni Fotoğraflar Gönderdi!

26 Kasım 2018 tarihinde başarılı bir şekilde Kızıl Gezegen`e iniş yapmayı başaran NASA`nın keşif aracı InSight, vakit kaybetmeden Mars`ta ki çalışmalarına başladı. Başarılı bir görev süreci geçiren keşif aracından yeni fotoğraflar geldi.

NASA tarafından 2016 yılında 828.8 milyon dolar maliyet ile üretilen InSight, 5 Mayıs 2018 tarihinde Mars`a doğru yola çıktı ve yaklaşık 6 ay süren yolculuğunun ardından zorlu aşamaları geride bırakarak Mars`a başarılı bir şekilde iniş yaptı. Kızıl Gezegen`e inişinin ardından ilk fotoğrafı Dünya`ya gönderen keşif aracından yeni fotoğraflar geldi.

Göreve başlamasının ardından 2 metre genişliğindeki güneş panellerini de başarılı bir şekilde açmayı başaran InSight, günde 4.588 wH güç üreterek, şimdiye kadar Kızıl Gezegen`e iniş yapan keşif araçları arasında günde en çok gücü üreten keşif aracı olarak rekor kırdı.

Kızıl Gezegen`de iki yıl boyunca araştırmalar yapacak NASA’nın InSight aracı, Mars’ta oluşan depremler, yüzey/yer altı sıcaklığı vb. verileri toplayarak gezegenlerin oluşma sürecini anlamaya çalışacak. Umarız bu keşif aracı, Mars ve diğer gezegenler ile ilgili tüm detayları öğrenmemize yardımcı olur.

“InSight, Mars`tan Yeni Fotoğraflar Gönderdi!” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir