Kapat

SpaceX’in Crew Dragon Kapsülü Test Uçuşuna Çıkıyor!

Anasayfa
Uzay Bilimi SpaceX’in Crew Dragon Kapsülü Test Uçuşuna Çıkıyor!
SpaceX'in Crew Dragon Kapsülü Test Uçuşuna Çıkıyor!

Elon Musk`ın sahibi olduğu SpaceX`in yeni nesil uzay kapsülü Crew Dragon, ilk test uçuşuna çıkıyor. Mürettebatsız olarak 7 Ocak tarihinde ilk test uçuşunu gerçekleştirecek Crew Dragon, NASA için büyük bir önem taşıyor.

SpaceX’in insanlı uzay görevleri için hazırladığı yeni nesil uzay kapsülü Crew Dragon, uzun süren geliştirme sürecinin ardından ilk resmi test uçuşuna çıkıyor. SpaceX ve NASA tarafından yapılan açıklama göre kapsül, ilk kez 7 Ocak tarihinde mürettebatsız olarak test uçuşuna çıkacak.

SpaceX tarafından NASA`nın insanlı ISS uçuşları için geliştirilen Crew Dragon, 7 Ocak`ta mürettebatsız olarak Kennedy Uzay Merkezi`nden test uçuşuna çıkacak. SpaceX`in Falcon 9 roketi ile gönderilecek kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu`na gidecek ve burada bir süre kaldıktan sonra Dünya`ya yeniden geri dönecek.

Uzay mekiği programını 2011 yılında iptal eden NASA, bu tarihten itibaren astronotlarını kendisi taşıyamıyordu. Geçen 7 senedir Rusya`nın roketini kullanan şirket, 2014 yılında Elon Musk`ın sahibi olduğu SpaceX ve Boeing ile anlaşmalar yapmış ve bu iki şirketten ISS’e astronot taşıma görevlerinde kullanılmak üzere uzay araçları geliştirmelerini istemiştir.

NASA`nın astronot taşıma görevlerinde kullanacağı Crew Dragon’un test uçuşlarını başarıyla tamamlanmasının ardından 2019 sonu veya 2020 başları gibi resmi görevlere başlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir